Egy tanár gondolatai

Egy tanár gondolatai

Megkaptuk!

2024. február 05. - Grynaeus András

pedagogus.jpg 

Szerencsére még ősszel megvettem a talicskát! :-)

Köszönjük!

 Így ismét beelőztem a buszsöfőröket!

img_20240110_090628.jpg

Bár ez kétes dicsőség..., és azt sem tudom (nem is akarom) eldönteni, hogy ők keresnek-e sokat, vagy én keveset....

 Ezen a ponton jutunk el a hír mögött (nem nagyon rejtetten) meghúzódó két fogas kérdéshez.

 

1, mennyi is az annyi? 

A szikár tények: 93697453533c4063a3f19385006d146c.jpg

 (A grafikon forrása: https://mandiner.hu/belfold/2024/01/abran-mutatjuk-igy-novekedett-a-pedagogusok-bere-2020-ota)

Hogy ne csak a buszvezetőkön köszörüljem a nyelvem, két másik területekről hozok adatokat:

"A Sparnál a legalacsonyabb alapbér idén bruttó 365 ezer forint lesz, míg a jelentős helyen lévő egységekben, valamint kiemelkedő teljesítményt nyújtó üzletekben dolgozók legalacsonyabb bruttó bére 435 ezer forint lesz. Ez a közlemény szerint a pénztáros és eladó munkakörökre vonatkozik. A középvezetői bér bruttó 420 és 950 ezer forint között mozog majd." 

"Az Auchan 12,5 és 21,3 százalék között emeli az áruházaiban fizikai munkakört betöltő dolgozók fizetését január 1-jétől – tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t. A szakképzettséget nem igénylő áruházi pozíciókban az alapfizetések a próbaidő után idén havonta bruttó 380 000 forinttól indulnak, és az elérhető bruttó jövedelem 539 000 forintig terjedhet – ismertették a közleményben. "

A tatai tűzérek buttó 737 000 Ft-os kezdőfizetéssel keresnek jelentkezőket.

letoltes.jpg 

Mennyit is keres januártól egy tanár minimálisan? 

- egy gyakornok (egyetem utáni 2 év, osztályfőnök nem lehet) bére: 528 800 forint

- egy pedagógus1 besorolásban lévő kolléga (2-7 év gyakorlat) bére minimum bruttó 538 000 forint

- egy pedagógus2 besorolású (7+ év gyakorlat) pedagógus bére minimum 555 000 forint

- egy mesterpedagógus (aki pl. a minősítéseket csinálja, az ántivilágban szakfelügyelőnek nevezték, legalább 14 év gyakorlat kell hozzá): 630 000 forintot keres minimálisan

- egy kutatótanár pedig (aki az ifjúság okítása mellett érdemi tudományos munkát végez egy 5 évente megújítandó pályázat keretében, minimum 14 év gyakorlattal) legalább 750 000 forintos bruttó bérre számíthat.

Hogy mi a sok, és mi a kevés, az erősen relatív.... Kérdés, hogy kire nézve megtiszteltetés, hogy egy kutatótanár és egy Spar-középvezető nagyjából azonos bérszinten helyezkedik el... Vagy hogy a tanárok zömét alkotó pedagógus2 minősítésűek éppen csak megelőzik a "szakképzettséget nem igénylő áruházi pozíciókban" dolgozókat, és jócskán maguk elé engedik a tatai tűzéreket...

Van két rejtett csavar is a történetben:

- a gyakornokok többsége élvezi a 25 éven aluliakra vonatkozó adókedvezményt. Viszont ez életkori okokból nem érvényes a pedagógus1 besorolásúakra. Így bár az ő bruttó bérük 9 200 Ft-tal magasabb a gyakornokokénál, a nettójuk érdemben alacsonyabb lesz!

- az eddig legalacsonyabb jövedelemmel rendelkező tanárok (gyakornokok, pedagógus1 besorolás kezdetén lévő kollégák) fizetését, amely elmaradt a diplomás minimálbértől, egy másfél-két éve bevezetett intézkedés révén kiegészítették a diplomás minimálbérre. Most a fizetésük megemelkedik, de ezzel együtt a kiegészítés is megszűnik... Azaz miközben megkapják  30+% emelést, a végösszeg, azaz a "borítékba kerülő" pénz nem ennyivel fog emelkedni!

 

A grafikon önmagáért beszél. Ugyanakkor szembe kell nézni a keserű igazsággal: a mai világ ide "árazta be" a pedagógusokat. Akkor amikor mindenki a "tudásalapú társadalom" víziójáról beszél. A  "szakképzettséget nem igénylő áruházi pozíciókban" dolgozók anyagi megbecsültségi szintjén lévő emberek fogják ennek az alapjait lerakni? Ez erősen kétséges.

Ezért a helyzetért nem a kormányzat a felelős. Hanem mindazok, akik politikacsinálóként, véleményformálóként,  "írástudóként" ennek a helyzetnek a kialakulásáért tettek, tesznek és a jövőben is tenni fognak. Az ő erkölcsi és történelem előtti felelősségükről az utódok alkotnak majd ítéletet...

 

 

2, kommunikáció, ó, ó, ó!

 Az elmúlt bő hónap kommunikációja rémes volt a kormányzat részéről, és nem a bizalomerősítést szolgálta. Történt ez egy olyan közegben, ami eleve nagyon bizalmatlan. Ez hiba volt!

Elhangzott, hogy "januártól várhatóan 32,2 százalékkal emelkedik a pedagógusok átlagjövedelme – jelentette ki a miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatón csütörtökön, Budapesten. Orbán Viktor közölte: a pedagógusbéremeléshez „egy jogi aktus még hiányzik”, Magyarországnak kapnia kell Brüsszelből egy levelet, amely biztosítja a kormányt, hogy a béremelés bizonyos százalékát Brüsszel ki fogja fizetni. Ez a levél bármelyik pillanatban megérkezhet, és a kormánynak kész terve van, hogy mit fog tenni, ha ez megtörténik."

Azután jött a magyarázkodás: "A tárcavezető új bejelentést tett a pedagógusok béremelése kapcsán. Elmondta, pénteken Pintér Sándorék „csak” társadalmi vitára bocsátották a rendeletet, de hogy január elsejétől több mint 30 százalékos béremelés legyen, az Európai Bizottság hivatalos visszaigazolására „feltétlenül szükség van”, de mindezt szóban már többszörösen megígérték – hangzott el. „Ez egy jogi garancia, a nekünk adott tájékoztatás szerint a papír el is készült, csak Brüsszelben ilyenkor mindenki szabadságon van, ezért még nem volt, aki aláírja. „Ha ezt megkapjuk, akkor januártól a pedagógusok nem 10, hanem átlagosan 32,2 százalékos béremelést  kapnak."

Idővel jött a hír, hogy megérkezett a papír...

 A vonatkozó rendelet kiadási határideje január 15. volt. Azután ez 20-ra módosult....

Mondhatnám, hogy vége jó, minden jó, de a mai kommunikációcentrikus világban ez inkább a bizonytalankodás, a teszetoszaság képét sugallja. Ami rossz. Mindenkinek.

 

süti beállítások módosítása